Latvijas Bankas vīzija finanšu pratības jomā ir sabiedrības finansiālā noturība un ilgtspēja, ko var sasniegt, sistemātiski un mērķtiecīgi uzlabojot Latvijas iedzīvotāju finanšu pratību un izpratni par ekonomikas jautājumiem.
Latvijas Banka kā nacionālais finanšu pratības jomas koordinators Latvijā 2024. gadā vadīja Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības stratēģijas 2021.–2027. gadam (Stratēģija) ieviešanas darba grupu. 2024. gadā 22 sadarbības partneri īstenoja vairāk nekā 115 projektu un aktivitāšu, lai ieviestu Stratēģijā izvirzītos mērķus. Visvairāk aktivitāšu (38) tika veltīts skolotāju un skolēnu izglītošanai, un palielinājās to projektu skaits, kuru mērķis ir izglītot esošos un topošos uzņēmējus un mazāk aizsargātos Latvijas iedzīvotājus.
Latvijas Banka veica finanšu pratības jomas monitoringu, novērtējot ekonomikas un finanšu pratības tēmu skolotāju finanšu zināšanas, kā arī apkopoja viņu viedokli par finanšu un ekonomikas tematu mācīšanu skolās. Tas tika prezentēts Stratēģijas ieviešanas darba grupā. Pirmo reizi Latvijā tika izstrādāta metodoloģija un aptaujas anketa, kuras mērķis ir novērtēt Latvijas 9. klašu skolēnu zināšanas un prasmes finanšu pratības jomā. Apkopotās skolotāju un skolēnu atbildes dos vispusīgu ieskatu par finanšu pratības problēmām skolās. Lai atbalstītu skolotājus finanšu un ekonomikas tematu mācīšanā, Latvijas Banka rīkoja divus tiešsaistes seminārus, kuros kopā piedalījās 400 dalībnieku. Kopā ar biedrību "Junior Achievement Latvia" Latvijas Banka rīkoja konferenci "Izaugsmes kods", ko apmeklēja aptuveni 500 skolotāju.
Lielākie starpinstitūciju projekti 2024. gadā bija "Finanšu pratības nedēļa 2024", "Tavas pensijas nedēļa 2024", kā arī sadarbība finanšu krāpšanas mazināšanā.
"Finanšu pratības nedēļā 2024" piedalījās 20 sadarbības partneru, ar kuriem kopā tika organizēts vairāk nekā 40 aktivitāšu. To mērķis visbiežāk bija izglītot sabiedrību par finanšu drošību un mazināt krāpšanu. Nedēļas laikā Latvijas Bankas darbinieki organizēja 84 finanšu pratības nodarbības 39 Latvijas skolās, aptverot vairāk nekā 3500 skolēnu auditoriju. Notika seminārs skolotājiem, kurā piedalījās 210 dalībnieku, bet uz jauniešu auditoriju bija mērķēta izglītojoša digitālā kampaņa par finanšu krāpšanu. Mazāk aizsargātajiem iedzīvotājiem notika izglītojoši pasākumi par finanšu drošību vieglajā valodā.
"Tavas pensijas nedēļā 2024" piedalījās 10 sadarbības partneru. Septiņi Latvijas Bankas eksperti nedēļas ietvaros devās uz skolām, pašvaldībām un organizācijām, lai vadītu nodarbības par Latvijas pensiju sistēmu. Nodarbībās piedalījās vairāk nekā 470 dalībnieku. Lai skaidrotu pensiju 2. līmeni, ieguldījumu plāna izvēli un mantošanas jautājumus, tika īstenota informatīvā kampaņa, kuras rādījumu (impresiju) skaits pārsniedza 8.5 milj., kampaņas materiāli tika atvērti un apskatīti vairāk nekā 16 500 reižu.
Finanšu krāpšanas novēršanai OECD finanšu izglītības tīkls (INFE), Eiropas Komisija, Latvijas Banka un Lietuvas centrālā banka, iesaistot plašu Latvijas un Lietuvas sadarbības partneru loku, sāka projektu ar mērķi stiprināt Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju digitālo finanšu pratību un noturību pret finanšu krāpšanu.
Lai uzlabotu iedzīvotāju finanšu pratību visā Latvijā, tika sākta izglītības programma "Kļūsti par naudas pratēju!", ko Latvijas Banka ir izstrādājusi sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) ES programmas "Erasmus+" projekta "Nacionālie koordinatori Eiropas programmas ieviešanai Latvijas pieaugušo izglītībā" ietvaros. Programmā iespējams apgūt 3 moduļus par personisko finanšu plānošanu, finanšu drošību un finanšu krāpšanas atpazīšanu, kā arī ikdienas finanšu pakalpojumiem. Katrs no tiem sastāv no 7 nodarbībām (kopā 21 stunda). Līgumu par programmas īstenošanu ar IZM noslēgušas 26 pašvaldības. Latvijas Bankas eksperti pārskata gadā vadīja gan pilnu moduli, gan atsevišķas tā nodarbības (kopskaitā 53) aptuveni 2000 cilvēku. Vidējais dalībnieku vērtējums par Latvijas Bankas vadītajām nodarbībām ir 4.8 (no 5). Programma ir pielāgota vājredzīgiem un neredzīgiem iedzīvotājiem, un 6 tās nodarbības notika Strazdumuižas dienas centrā sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrību.
Pārskata gadā Latvijas Banka turpināja sadarbību ar Vieglās valodas aģentūru un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju "SUSTENTO". Kopā vieglajā valodā tika izstrādāti materiāli par finanšu drošību, krāpšanas veidiem, naudas mūļiem un Smart-ID, un tie tagad ikvienam interesentam pieejami digitāli. Lai materiāli tiešām sasniegtu ikvienu, kam tie nepieciešami, tie drukātā formātā tika nogādāti vairāk nekā 700 Latvijas bibliotēkās. Tāpat bibliotēkās tika izplatīti materiāli par kritiskajiem finanšu pakalpojumiem un Latvijas pensiju sistēmu.
Latvijas Banka ir konsolidējusi finanšu pratības tīmekļvietnes un zīmolus un izveidojusi vienu visaptverošu finanšu pratības un ekonomikas izglītības tīmekļvietni un zīmolu "Naudas skola". 2024. gadā vietne tika būtiski papildināta ar finanšu tematu saturu, tika uzlabota tās atbilstība piekļūstamības prasībām un funkcionalitāte un izveidota sadaļa "Viegli lasīt", kurā vienkopus pieejami materiāli par finansēm vieglajā valodā. 2024. gadā "Naudas skolas" lapu skatījumu skaits salīdzinājumā ar 2023. gadu pieauga par 28 %, sasniedzot 670 300 skatījumu, bet unikālo lietotāju skaits par 69 %, sasniedzot 180 700 lietotāju.